Şahinkaya Spor Merkezi


ŞAHİNKAYA SPOR KOMPLEKSİ

Proje Yeri : İstanbul / Beykoz
Proje Ofisi : Ütopya Mimarlık
Tasarım Ekibi: Serhan Sarıpınar, Nesrin Sarıpınar, Arzu Tandoğmuş, İsmet Güngör, Burak Aktan, Ahmet Nazif
Satı, Müjde Çeti
Yapım Türü: Karma
Proje Başlangıç Tarihi: 2012
Proje Bitiş Tarihi: 2012
Arsa Alanı: 52.391 m2
Toplam İnşaat Alanı: 68.204 m2

Proje yürütücülüğünü gerçekleştirdiğim Şahinkaya Spor Kompleksi, İstanbul ili Beykoz ilçesinde yer alan günümüz mimarlık, mühendislik ve sanat anlayışını yansıtan, sportif etkinliklerin ihtiyaçlarını karşılayacak çok işlevli bir spor kompleksidir.

Beykoz Belediyesinin ve Kaymakamlığının ortak girişimi ile gerçekleştirilecek yapı grubunun, bu bağlamda Beykoz ilçesini temsil edecek simge bir yapı olması ve çağdaş mimarlık görüşüne uygun olarak kendi kendine yetebilen ve sürdürülebilir bir bina olması hedeflenmektedir.

Proje kapsamında, ulusal ve uluslararası futbol karşılaşmalarının yapılmasına ve ilgili federasyon standartlarına uygun yaklaşık 10.209 seyirci kapasiteli futbol stadyumu, ulusal müsabakaların yapılmasına ve ilgili federasyon standartlarına uygun 1858 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu ve 1242 seyirci kapasiteli olimpik kapalı yüzme havuzunun inşa edilecektir. Tesise ait yönetim, servis, işletme ve bakım için gerekli olan destek üniteler, otopark ve çevre düzenlemesi proje kapsamında tasarlanmıştır.

Proje arsasının topografik özelliklerini incelediğimizde, 52.391 m2 lik proje arsası içerisinde 42m kot farkı vardır. İstenen fonksiyonların fiziksel ve niceliksel özellikleri göz önüne alındığında, bu kot farkı istenen fonksiyonlar için dezavantaj oluşturmaktadır. Tasarım sürecinde ele alınan temel hedeflerinden biri bu kot farkının etkin olarak kullanılabilmesidir.


Kuzey – güney aksına oturan 10.000 kişi kapasiteli stadyum yapısı merkezde konumlandırılmıştır. Bu yerleşim sonucu, topografik müdahale en aza indirgenmiş ve yapıya farklı kotlardan ulaşım imkânı sağlanmıştır. 1000 kişi kapasiteli kapalı yüzme havuzu fonksiyonun tanımladığı lineer forma uygun olarak arsanın daraldığı kuzey ucuna konumlandırılmıştır. 1500 kişi kapasiteli spor salonu ise güney ucunda en yüksek kotta yerleştirilmiştir. Bu sayede doğal ışıktan en yüksek derecede faydalanılmıştır.

İlgili standartlara açısından bakıldığında proje arsası verilen fonksiyonlar için yeterli gözükmemektedir. Bu sebeple, fonksiyon büyüklüklerine bağlı olarak arsa içerisinde kompakt bir yerleşim uygulanması zorunludur.
Bu noktada, arsada ki doğal eğim kullanılarak yapılar kademeli olarak konumlandırılması ile doğal ışık ve havalandırmadan en yüksek seviyede faydalanılmış ve yapılar arasında ferah mekanlar sağlanmıştır.

Ayrıca yerleşime uygun olarak servis ve misafir taraftar ulaşımını ayırmak için arsanın doğu sınırı boyunca yeni bir yol ve ana cadde boyunca geniş bir kamusal alan oluşturulmuştur. Bu alan toplanma ve rekreatif amaçlı kullanıma uygun olarak düzenlenmiştir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: