Türkiye türkistan olur mu ?

Amerika Birleşik Devletlerinde gayrimenkul balonunun patlamasıyla başlayan, avrupadaki finans krizi, son olarak ispanya ve portekizi de etkisi altına aldı.

Peki bu iki ülke bu duruma nasıl geldi ?

ESPANİSTAN = TÜRKİSTAN 

İspanya’nın; İspanistana dönüşümünü aşağıdaki etaplar ile özetleyebiliriz.

1. Aşama /Arazi reformu :

Temel amaç çok basit bir fikre dayanıyor, yatırım yapacak çok fazla arazi olursa ve gayrimenkul yatırımı çok karlı bir hale getirilirse, çok fazla bina inşa edilir ve arz fazlasından dolayı konut fiyatları düşer. Bunu sonucu genç nüfusta kolaylıkla ev sahibi olabilir. Teoride güzel bir düşünce ama pratik pekte planlandığı gibi gitmedi.

2. Aşama / İşçi reformu :

Sağlanan olanaklar ile birlikte inşa edilen bina sayısında daha önce görülmemiş bir artış yaşandı. Bu gelişmeleri desteklemek için işçi hukukunda yeni bir düzenleme yapıldı. İşçileri sosyal hakları ellerinden alınarak yatırımcılar için daha cazip olanaklar oluşturuldu. Yatırımlar artarken işsizlik oranları da azaldı.İşçi talebi artarken yeni mezunların ve göçmen işçilerinde sayısı arttı.

3. Aşama / İspanyol yaşam tarzı :

Bu yeni nesile, İspanyol yaşam tarzı diye adlandırılan yeni bir dogma yaratıldı. Bu yaşam tarzı aslında tüketim üzerine kurulu amerikan yaşam tarzının isim değiştirilmiş haliydi. Tüketim özellikle gayrimenkul yatırımlarına odaklanmıştı. Ancak henüz hissedilmese de arazi reformunun olumsuz etkileri görülmeye başlamıştı.  Konutlar için olan talep arttıkça konut fiyatları arttı,buna bağlı olarak arsa fiyatları arttı, buna bağlı olarak kar oranları arttı ve buna bağlı olarak konut fiyatları dahada arttı. 10 yılda konu fiyatları neredeyse 2 katına çıktı.

4. Aşam / Balon :

Gayrimenkul balonu büyümeye devam etti. İspanya bir yılda tek başına; Almanya, Fransa ve İtalyanı toplamında daha fazla konut üretiyordu. Satılabilir arazinin azalması sonucu yeni arsa arayışına girildi. Bu amaçla, pek çok orman alanı ve doğal sit alanı imara açıldı. Tüm bu inşaat faliyetleri sonucu muazzam bir ekonomik büyüme elde ve tarihin en düşük işsizlik oranları edildi ve herkes ” İSPANYOL MUCİZESİ” nden söz ediyordu. Gözden kaçırılan nokta ise, konut fiyatları ve yaşam pahalılığı iki katına çıkmışken, çalışanların gelirlerinin sabit kalmasıydı, yani aslında ” ÜLKE ” zenginleşirken halk fakirleşiyordu.

5. Aşama / Krediler :

Bankaların açtığı kredi olanakları ile alım gücü düşmesine rağmen tüketimde azalma olmadı. Banklar ödeme güçlerini gerçekçi olarak değerlendirmeden müşterilerine 40 yıla varan krediler kullandırıyordu. Temel hesaplar, gayrimenkullerin sürekli değer kazanacağı ve kredi geri ödenmesi bile bankanın icra satışından hala kar edebileceği üzerine kuruluyordu. İspanyol rüyasında kazancınız yeterli olmasa da zengin bir hayat sürebiliyordunuz ancak tüm bu yaşam standardı aslında geleceğinizde borç alınıyordu.

6. Aşama / Borçlar:

Zaman ilerledikçe, banklar rüyanın tek destekleyicileri oldular ve tüketiciler ile üreticilerde banklara  büyük miktarlarda borçlandılar. Ülkenin mevcut gelirleri bu rüyayı finansa etmekte yeterli olmadığı için yerel banklar uluslar arası banklara borçlandı. Aslında ekonomi bir büyümeden kaynaklı bir zenginleşme yoktu, ülke zenginleştiği için büyüyordu ve bu zenginlik sadece borçlarla finanse ediliyordu.

7. Aşama / Titanik :

2008 yılına gelindiğinde konut fiyatları o kadar artmıştı ki tek bir oda alabilmek için 40 yıl borçlanmanız gerekiyordu…

… VE  Amerika Birleşik Devletlerinde ilk kredi balonu patladı. Kriz bir domino etkisiyle tüm dünyaya yayıldı. Bir gecede uluslararası bankalar kredi vermeyi bıraktı ve yatırımcılar kredi almayı bıraktı. Yerel bankalar kredi ve mevduat alamadıkları için kredi vermeyi durdurdu. Borç alamayan halk tüketimi azalttı, tüketim azalınca üretim azalttı ve işsizlik baş gösterdi. Ödenemeyen krediler yüzünde birçok insan evlerini kaybetti. Sonunda fark edildi ki, kimse zengin değil hatta hiç zengin olmamıştı.

Tüm bu süreci inceledikten sonra Türkiye Cumhuriyeti, Türkistan olmadan, son on yılda yapılan kanun düzenlemelerini ( 2B yasası, Afet odaklı kentsel dönüşüm yasası, Hes Yasası, işçi kanununda yapılan düzenlemeleri, banklara yönelik düzenlemeleri… ), özelleştirilen devlet arazilerini, TOKİ’yi, krideki avrupadaki ekonomik mucize oluşumuzu yeniden değerlendirmekte fayda var.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: